Μουσείο Ιατρικής
Δελτίο τύπου, 3/4/2014 image

Δελτίο τύπου, 3/4/2014

Ανθρωπιστικές αποστολές και ο γιατρός του σήμερα

Με ιδιαίτερη προσέλευση και συμμετοχή του κοινού πραγματοποιήθηκε η πρώτη εκδήλωση στο Μουσείο Ιατρικής στην Ιατρική Σχολή.

Ο ανθρωπιστής ιατρός Εμμανουήλ Γεναράκης κατέθεσε την θλιβερή μαρτυρία του από την πρώτη γραμμή μάχης όπου συμμετέχει ως μέλος ανθρωπιστικών αποστολών αλλά και από χώρες που λιμοκτονούν. Στη συζήτηση που ακολούθησε, αναζητήθηκαν οι τρόποι με τους οποίους ο σημερινός άνθρωπος μπορεί να πραγματοποιήσει την υπέρβαση που θα του επιτρέψει να μεταστοιχειώσει την καθημερινότητα του σε έργο κοινωνικής προσφοράς και αλληλεγγύης.

Το Μουσείο Ιατρικής εγκαινιάζει την παρουσία του στην ακαδημαϊκή κοινότητα και την τοπική κοινωνία με την πρώτη αυτή εκδήλωση φιλοδοξώντας να αποτελέσει ένα σύγχρονο κέντρο εκπαίδευσης, αξιών και ανθρωπισμού.

Δείτε το συνημμένο αρχείο
Ημερομηνία εκδήλωσης: 01/01/1970 - 01/01/1970